- Kościelisko
- Zakopane
- Podhale
- TPN
- Słowacja
Okolice
Kościelisko - dawna nazwa polany
Duża wieś składająca sie z 21 osiedli (polan), nazywana "Sercem Podhala", położona jest na zboczach Podgórza Gubałowskiego, z pięknym widokiem na Kościelisko ma charakter miejscowości wypoczynkowej.
Właśnie turystyka wyparła tradycyjne w tym rejonie rolnictwo i pasterstwo. Ważna gałęzią zakopiańskiej gospodarki jest budownictwo i przemysł drzewny. Duże znaczenie ma również rzemiosło ludowe, a zwlaszcza kowalstwo artystyczne.
Dolina Kościeliska uważana za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, ma powierzchnię ok. 35 km kw. Posiada liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna (Pyszniańska) – do której nie prowadzi współcześnie żaden znakowany szlak turystyczny. Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, ściany którego w trzech miejscach zwanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), zbliżają sięblisko do siebie. Dzieli się ją na trzy części: górną, środkową i dolną. Południowa część doliny pomiędzy Tomanową Przełęczą, a szczytem Ornaku zbudowana jest ze skał krystalicznych. Wybitny wpływ na rzeźbę terenu wywarł tutaj lodowiec, zalegający niegdyś aż do wylotu Doliny Smytniej. Część środkowa i dolna zbudowana jest ze skał osadowych, głównie podatnych na wietrzenie wapieni. W ich kształtowaniu główny udział miał płynący dnem doliny Kościeliski Potok, oraz płynące szczelinami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich działalności są skały o fantastycznych kształtach, strome ściany i liczne jaskinie, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna i Jaskinia Raptawicka.
Dojazd z Zakopanego do przysiółka Kiry (927 m n.p.m.). Kursują autobusy i busy. Przed wlotem do Doliny Kościeliskiej płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Do Doliny zakaz wjazdu pojazdów. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie). W sezonie turystycznym ruch jest olbrzymi - jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Tatrach. Dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp płatny.
Okolice
Zakopane
Siedziba Starostwa Powiatowego. Miasto ma znakomite walory środowiskowe i krajobrazowe struktur geograficznych od Tatrzańskich szczytów, po pienińskie skałki wapienne, oraz otoczenie zbiornika Czorsztyńskiego i torfowiska koło Czrnego Dunajca, a także łagodne hale gorczańskie.
Zakopane uważane jest za zimową stolicę Tatr. Tatry to jedyny obszar w Polsce o charakterze wysokogórskim, to region gdzie możliwy jest całoroczny aktywny wypoczynek. Istnieją tu idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów od jazdy na nartach, snowboardzie, skuterach śnieżnych, quadach, aż po piesze lub rowerowe wycieczki urokliwymi szlakami.
Liczne szlaki turystyczne, opracowane trasy rowerowe oraz przygotowane trasy narciarskie powodują, że każdy znajdzie dogodną dla siebie formę wypoczynku i aktywnego relaksu.
Niezwykle atrakcyjne są tereny spacerowe w pobliżu Zakopanego, a przede wszystkim dolinki reglowe Tatr Zachodnich. Są one niewielkie, wcinające się w regle - zalesione wierchy, których podnóża stanowią północną granicę Tatr. Takie nazwy jak Dolina Białego czy Dolina Strążyska są znane prawie wszystkim. Godne uwagi są również mniej popularna Dolina ku Dziurze, zapomniana Dolina Lejowa, Dolina Olczyska czy Filipka w Tatrach Wysokich. Dolinami płyną bystre potoki, wypełniając je szumem i podnosząc ich urok, ale bez wątpienia najbardziej malownicze są jeziora, zwane w Tatrach stawami, w górnych piętrach wszystkich dolin Tatr Wysokich (Morskie Oko - 34,54 ha i Wielki Staw Polski 34,14 ha, 79,3 m głębokości). Największe ich skupisko znajduje się w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej.
Okolice
Podhale
Obszar ograniczony od północy pasmem Gorców, na południu łańcuchem Tatr, na wschodzie masywem Pienin. Zachodnia granica to pasmo Policy i Babiej Góry.
Region ten stanowi główne zaplecze turystyczno-rekreacyjne dla terenów Małopolski i całego kraju w okresie całorocznym.
Powiat Tatrzański
Charakterystyka położenia: Powiat położony w obszarze górskim Karpat (Tatry, Oniżenie Podtatrzańskie, Pogórze Spisko Gubałowskie). Na południu graniczy ze Słowacją.
- Miasta: Zakopane (29,8 tys. mieszkańców)
- Gminy Miejskie: Zakopane
- Gminy Wiejskie: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin
- Powierzchnia: 471,6 km2
- Ludność: 65,6 (z tego 45,4 ludność miejska)
Okolice
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1954 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Ochroną parkową objęto wówczas cały obszar górski i otulinę na Podhalu. Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Najwyższy szczyt Tatr to Gerlach (2655 m n.p.m.), leżący po słowackiej stronie granicy, a najwyższy szczyt Polski - Rysy (2499 m n.p.m.) Powierzchnia Tatr wynosi ok. 750 km kw., z czego 150 km kw. przypada na Tatry Polskie, reszta to Tatry Słowackie. Rzeki zaczynające swój bieg w Tatrach Polskich należą do zlewiska Bałtyku, zaś rzeki biorące początek w Tatrach Słowackich wpadają częściowo do Morza Czarnego (Orawa, Wag), część do Morza Bałtyckiego (Poprad).
Podział Tatr na Zachodnie, Wysokie i Bielskie (te ostatnie tylko na Słowacji) jest uzasadniony budową geologiczną. Tatry zaliczane są do gór orogenezy alpejskiej. Ich trzon stanowią skały krystaliczne z granitem, który w niektórych miejscach np. w Tatrach Zachodnich i Bielskich jest pokryty dolomitem i wapieniem, z licznymi jaskiniami i innymi zjawiskami krasowymi, sprawiającymi, że okolice te są szczególnie uczęszczane przez grotołazów. Doliny otaczające szczyty zbudowane są z warstwowej skały osadowej zwanej fliszem.
Klimat Tatr, a co za tym idzie ich roślinność, charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe, czyli piętro regla dolnego, porastają bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to prawie wyłącznie bór świerkowy. Piętro kosówki (1550-1800) porasta roślinność krzaczasta z przewagą kosodrzewiny. Piętro hal to łąki wysokogórskie z zadziwiająco bogatą roślinnością alpejską. Można tu spotkać wiele gatunków goryczek, goździki, sasankę i szarotkę. Piętro turni zadziwia tym, że i tam można znaleźć zaskakująco dużo roślin, zwykle bardzo niewielkich i rosnących w kępach między skałami (np. lepnica bezłodygowa, skalnica tatrzańska). Z tatrzańskich ssaków warto wymienić kozicę, świstaka (które wytworzyły w Tatrach podgatunki: kozicę tatrzańską i świstaka tatrzańskiego), a w niższych partiach jelenia, sarnę, rysia i łasicę. No i oczywiście niepisanego władcę tatrzańskich dolin - niedźwiedzia brunatnego. Wśród ptaków króluje orzeł przedni, charakterystyczny jest też pomurnik, gniazdujący w wyższych partiach gór; można go rozpoznać po czerwonych skrzydłach i niezwykłych zdolnościach wspinaczkowych.
Okolice
Słowacja
Kraj górski sąsiadującym z Zakopanem. Miłośnicy sportów zimowych oraz ci, którzy podziwiają scenerię zaśnieżonych gór będą zafascynowani zimowym pobytem na Słowacji. Do dyspozycji narciarzy jest około 900 wyciągów oraz 30 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 415 tys. osób/godz. Na Słowacji znajduje się 20 większych, 40 średnich i 250 mniejszych ośrodków narciarskich. Co roku przybywają nowe, sztucznie zaśnieżane stoki, poprawia i poszerza się jakość oferowanych usług, co powoduje większe zadowolenie z zimowego wypoczynku.
Ponad 90 słowackich ośrodków zimowych dysponuje sztucznym zaśnieżaniem na powierzchnię powyżej 500 ha i dzięki temu długość zaśnieżanych tras wynosi ponad 170 km. Sezon narciarski na Słowacji trwa od 130 do 160 dni. Szczególnie atrakcyjne jest narciarstwo zjazdowe po stokach Zachodnich, Wysokich i Niżnych Tatr, Małej i Wielkiej Fatrze połączone z kąpielami w basenach termalnych w Tatralandii koło Liptowskiego Mikulasza, Beszeniowej, Oravicach, Rajeckich Teplicach, Vyšnych Ružbachach lub w Aquacity Poprad.
Relaks w naturalnych gorących wodach termalnych o temperaturze 32-38° C, połączony z zabiegami odnowy biologicznej, to idealne miejsce wypoczynku dla zmęczonych narciarzy. Można korzystać z krytych oraz otwartych basenów, z widokiem na zaśnieżone szczyty gór.